poniedziałek, 12 września 2011

Miłość Boga do człowieka...

W liturgii, dzisiejszy- "poaklamacyjny" werset brzmi następująco: "Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego; każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne".
Pewnie wielu skojarzy te słowa z chrześcijańskim przebojem (zresztą bardzo przyjemnym dla ucha), wykonywanym przez młodzieżowe schole i grupy oazowe w całej Polsce , szczególnie w okresie bożonarodzeniowym (pomimo pewnych zmian składniowych, które zostały wprowadzone na potrzeby melodii).
Warto odczytać i zinterpretować jednak tą frazę nieco głębiej... Nie ma chyba dla człowieka piękniejszego słowa niż słowo: "Kocham". Kiedy jest jeszcze ono podparte konkretnym działaniem, można powiedzieć, że ten, w którego kierunku owe działanie zostało skierowane, jest wielkim "szczęściarzem".
Św. Paweł w swoim liście do Koryntian (1 List Św. Pawła do Koryntian, 13,1-13) stworzył fenomenalny obraz miłości. Prostotą formy przekazał bardzo bogatą treść... pisał:
...
Miłość cierpliwa jest,
łaskawa jest.
Miłość nie zazdrości,
nie szuka poklasku,
nie unosi się pychą;
nie dopuszcza się bezwstydu,
nie szuka swego,
nie unosi się gniewem,
nie pamięta złego;
nie cieszy się z niesprawiedliwości,
lecz współweseli się z prawdą.
Wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy,
we wszystkim pokłada nadzieję,
wszystko przetrzyma
...
Bardzo często "Hymn o miłości" odczytywany jest podczas uroczystości ślubnych, jako pewna idylla relacji kobiety i mężczyzny. Czasem warto jednak popatrzeć na niego jako na przykład interakcji Bóg - człowiek, a dokładniej oddziaływania Boga na człowieka. Gdybyśmy w liście Pawła do Koryntian zamiast słowa "miłość" napisali "Bóg", powstałby naprawdę niezły tekst ... a tu już niedaleko do stwierdzenia, że "Bóg jest miłością". W czym w takim razie ta miłość się objawia? Chyba właśnie w tym: "Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego"... czyli oddał to, co miał najcenniejszego. Mało tego, pozwolił On, by ludzie jego najcenniejszy skarb - Jezusa zabili i aby "każdy, kto w Niego wierzy, miał (ma) życie wieczne". Czy trzeba czegoś więcej?

2 komentarze: